EN
2022.03.25

„Kalnapilio-Tauro grupė“ įgyvendinama tvarumo strategiją plastikinius butelius keičia į 100% perdirbto plastiko butelius

Viena iš Lietuvos gėrimų gamybos lyderių „Kalnapilio-Tauro grupė“ ėmė naudoti perdirbto plastiko rPET (angl. recycled PET) butelius. Pirmuoju etapu 2021 metų pabaigoje bendrovė aplinkai draugišku perdirbtu plastiku pakeitė visus alaus ir giros butelius, kurie sudaro daugiau nei 80 proc. grupės tarai naudojamo plastiko kiekio, o 2022-aisiais prie perdirbto plastiko pereis galutinai.

Įmonės generalinis direktorius Marijus Valdas Kirstukas sako, kad per metus grupei reikia apie 810 tonų plastiko taros, o į 4 iš 5-ių butelių pilamas alus ir gira.

„Esame pasitvirtinę strategiją iki 2030 metų kardinaliai sumažinti daromą poveikį aplinkai, o perdirbto plastiko naudojimas reikšmingai prisidės prie šio tikslo. Vien alui ir girai pilstyti naudojamų PET butelių „Kalnapilio-Tauro grupė“ per metus sunaudoja apie 30 mln. vienetų, todėl sprendimas naudoti rPET tarą yra didelis žingsnis pirmyn“, – teigia jis.

2021-09-14 Kalnapilis Marijus-9106-2.jpg

Praėjusiais metais pradėję pokyčius šiemet įmonė žengs dar toliau ir 100 proc. perdirbtu plastiku pakeis likusią plastiko tarą. Tuo tarpu ateityje įmonė norėtų susigrąžinti visus į rinką patenkančius savo gėrimų butelius ir juos perdirbti.

„Kalnapilio-Tauro grupei“ naujos kartos rPET tarą tiekia šios rinkos lyderė, Šiauliuose įsikūrusi bendrovė „Doloop“ (buvęs „Putokšnis“).

Pasak M. V. Kirstuko, rPET buteliai atitinka aukščiausius kokybės bei saugumo reikalavimus, taikomus maisto pramonėje. Dėl to vartotojai nepajus jokių gėrimų kokybės pokyčių.

„Iš naujo panaudojamas plastikas išlaiko savo savybes, yra visiškai patikimas bei saugus. Palyginti su „nuo nulio“ pagaminta plastikine tara, skirtumas gali būti nebent vizualus. Galbūt kai kurie buteliai tiesiog nebus tobulai lygios spalvos, matysis keletas tamsesnių taškelių. Tačiau vertinant teigiamą poveikį aplinkai, tai yra labai svarbus ir reikalingas pokytis“, – pabrėžia gėrimų gamintojos vadovas.

„Doloop“ generalinio direktoriaus Dovydo Stulpino žodžiais, įmonė bandomųjų rPET butelių partiją pagamino pernai, jos testavimo rezultatai buvo sėkmingi. „Konkrečių žaliavų naudojimas turi didelį poveikį aplinkai, nes tiesiogiai lemia energijos suvartojimą ir išmetamą anglies dvideginio (CO2) kiekį. Žiedinės ekonomikos principų taikymas ir rPET naudojimas išmetamo CO2 kiekį sumažins nuo 3 iki 5 kartų. Kadangi iš rPET žaliavos pagamintas butelis gali būti perdirbamas, kuriamas uždaras ciklas ir taip svariai prisidedama prie aplinkos tausojimo“, – sako D. Stulpinas.

Viešosios įstaigos „Užstato sistemos administratorius“ duomenimis, Lietuvoje kasmet surenkamos beveik visos, arba 9 iš 10 į rinką išleidžiamų gėrimų pakuočių, pažymėtų užstato sistemos ženklu. Per pastaruosius metus Lietuvoje surinkta daugiau kaip 90 proc. visų į rinką išleistų PET pakuočių, o tai leido sutaupyti daugiau kaip 67 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) energijos kasmet.

Pavyzdine laikoma Lietuvos taros surinkimo sistema padeda siekti išties ambicingų tikslų. Pagal Europos Sąjungos Vienkartinio plastiko mažinimo direktyvą, iki 2025 metų ketinama pasiekti 77 proc. plastikinių butelių surinkimo rodiklį. Be to, Žaliąjį kursą pasirinkusi Europa jau dabar laikoma viena pagrindinių sąlyčiui su maistu tinkamo rPET vartotojų, kuriai tenka apie trečdalis (32 proc.) visų surenkamų PET butelių.

Apie „Kalnapilio-Tauro grupę“:

Vienas didžiausių alaus ir gaiviųjų gėrimų gamintojų Lietuvoje, įkūręs apie 330 darbo vietų.

„Kalnapilio-Tauro grupei“ priklauso prekės ženklai „Kalnapilis“, „Tauras“, sulčių prekės ženklas „Cido“, grupė atstovauja alaus prekių ženklams „Heineken“, „Krusovice“, „Sol“, gaiviųjų gėrimų ženklams „Pepsi“, „Mirinda“, „7Up“ ir „Mountain Dew“, energiniam gėrimui „Cult“.

Įmonė pradeda įgyvendinti ilgametę tvarumo strategiją, kuri padės įmonei iki 2030 metų iš esmės transformuotis ir tapti maksimaliai neutralia klimatui. „Kalnapilio-Tauro grupės“ gamyba jau iki 2025 metų turėtų tapti 100 proc. neutrali anglies dvideginio (CO2) emisijų klausimu. Numatoma, kad šių dujų išmetimas 50 proc. sumažės ir tiekimo grandinėse, o pakavimui bus naudojamos perdirbtos, perdirbamos ar nebe pirmą kartą naudojamos medžiagos.