EN

„Kalnapilio“ alaus darykla nenutrūkstamai dirba nuo 1902 metų.

„Kalnapilio“ darykloje verdama apie 40 alaus rūšių.

Vidutiniškai per metus sukuriami 24 nauji alus receptai.

„Kalnapilio” darykloje per metus išverdama 100 000 000 litrų alaus

Virimas

Alaus gamybos procesas prasideda virimo ceche. Jame maišomas vanduo su salyklu. Vanduo ir grūdai yra pagrindinės alaus gamybos žaliavos, o galutinius akcentus sudėlioja apyniai ir mielės.

Salyklas yra daiginti grūdai. Daugiausia sunaudojame miežių salyklo. Salyklo būna įvairių rūšių (karamelizuotas, tamsus, šviesus). Nuo salyklo rūšies priklauso tiek alaus spalva, tiek skonis. “Kalnapilio” gamykloje Panevėžyje per dieną sunaudojama apie 100 tonų salyklo. Salyklas suteikia alui tekstūrą ir spalvą, tad maišant skirtingų rūšių grūdus ir salyklą skrudinant išgaunami skirtingi skoniai. Kuo labiau skrudintas salyklas, tuo tamsesnis alus gaunamas. Maišymo katile iš grūdo ištirpinamos visos medžiagos – cukrūs, amino rūgštys, mineralai.

Neištirpusios grūdo dalys ir luobelės pašalinamos, gaunamas saldus skystis, vadinamas misa. Vėliau yra dedami apyniai, jie kartu su mielėmis padeda suformuoti alaus charakterį. Kiekviena apynių rūšis suteikia skirtingą skonį alui. IIš to pačio salyklo, naudojant skirtingus apynius, galima gauti visiškai skirtingus alaus stilius. Apyniai alų veikia panašiai kaip prieskoniai maistą. Norint suteikti alui kartumo, apynius reikia įdėti pradžioje ir virti ilgai, o alaus aromatui skirti apyniai dedami virimo pabaigoje, nes aromatiniai aliejai, esantys džiovintuose apynių spurguose, virimo metu yra prarandami.

Šaldymas

Išvirus misą ji atšaldoma ir ruošiamas gėrimas keliauja į fermentacijos skyrių.

Fermentacija

Kiekvienas bravoras turi savo mieles, mes turime net keletą jų rūšių. Mielės yra pagrindinė fermentacijos proceso varomoji jėga – jos cukrus, esančius misoje, paverčia alkoholiu ir anglies dioksidu. Alaus gamyboje mielės skirstomos į du tipus: žemutinio rūgimo (lagero) ir aukštutinio rūgimo (elio) mieles. Elio mielės pasižymi aukštesne fermentavimo temperatūra 15-23 °C, lagero mielės dažniausiai veikia 7-15 °C aplinkoje. Pasibaigus fermentacijai, vyksta alaus brandinimas, jo metu susiformuoja alaus aromatų ir skonių puokštė, alus atšaldomas, o mielės nusėda talpyklos dugne.

Filtravimas

Vis dėlto gerai pašalinti pavyksta ne visas mieles, todėl dar reikalingas filtravimo procesas. Filtravimui naudojamas specialus “smėliukas” - kizelgūras. Tai prieš milijonus metų jūrose gyvenę vienaląsčiai organizmai. Pasaulyje yra tik kelios vietos, kur galima šį “smėliuką” iškasti. Jie yra labai įmantrių formų, o tai labai tinka filtruoti. Jo galima rasti JAV, Prancūzijoje, Čekijoje, Islandijoje ar Meksikoje.

Išpilstymas

Filtruotas alus keliauja į pilstymo cechą. Čia alus pilstomas į stiklo butelius, plastikinę tarą, skardines ir statinaites.

Aplankyk mus